שלמה שרף

מתוך מוזיאון בני יהודה

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלמה שרף
Shlomo scharf 1.jpg
מידע אישי
תאריך לידה1 בינואר 1943
מקום לידהרוסיה (סיביר)
מועדונים כשחקן
מחלקת נוערהפועל כפ"ס

1961-1974הפועל כפ"ס
מועדונים כמאמן
1973-1980
1980-1983
1983-1987
1990-1992
2000
2000
הפועל כפ"ס
בני יהודה ת"א
מכבי חיפה
מכבי חיפה
מכבי ת"א
הפועל ב"ש
נבחרות כמאמן*
1992-2000ישראל הלאומית (82)
*בסוגריים: מספר ההופעות
קריירה בבני יהודה (כמאמן)*
עונות3
תארים1 (גביע המדינה)
הופעה ראשונה6 בספטמבר 1980
*הנתונים מתייחסים לכל המסגרות הרשמיות

שלמה שרף (נולד ב-1 בינואר 1943) הוא כדורגלן עבר ישראלי, בהמשך מאמן כדורגל. מן הבולטים במאמני הכדורגל הישראלי בשנות ה-80 וה-90. שרף שימש כמאמן בני-יהודה בין העונות 1980-1983 וזכה עם הקבוצה בגביע המדינה השני בתולדותיה.

תוכן עניינים

תקופות המשחק והאימון הראשונות

שרף עלה עם הוריו מפולין בגיל 6 לארץ ישראל באניית המעפילים "עצמאות", ההורים התיישבו במעברת פרדס חנה ומשם עברו לכפ"ס. את קריירת הכדורגל שלו מתחיל שרף בקבוצת הילדים של הפועל כפ"ס ועובר את כל מחלקות הנוער, עד שזוכה ללבוש את מדי הקבוצה הבוגרת. במקביל להיותו שחקן, פותח שרף בקריירת אימון של מחלקות הנוער, עד שבגיל 27 הוא פורש ממשחק פעיל, מתמנה למאמן קבוצת הבוגרים של האגודה וזוכה עימה בשני גביעים (1975, 1980). לאחר מכן אימן את הפועל יהוד (הוליך אותה אותה למקום ה-4 ולחצי גמר הגביע) במשך שנתיים.

ההגעה לבני יהודה

שרף הגיע לבני יהודה בתחילת עונת 1980-1981 כמאמן צעיר. הוא הוזמן לפגישה עם האחים דוד וגד סולמי ועם יחיאל פרצלינה. שרף, ראה באימון בני יהודה אתגר גדול והזדמנות לחשיפה משמעותית עבורו. שרף למעשה אמור היה לחתום בהפועל ת"א והגיע כבר להסכמה עם יו"ר הקבוצה אך בסופו של דבר העניינים לא הסתדרו והוא נותר ללא קבוצה. "הסולמים" מיהרו לשלוף פיסת נייר שעליה כתבו כמה מילים והחתימו את שרף. היה זה בעצם החוזה של שרף בקבוצה.

בעונתו הראשונה בקבוצה הוביל שרף את בני יהודה לזכייתה השנייה בגביע המדינה ולסגנות אליפות המדינה, לאחר-מכן המשיך בקבוצה 2 עונות נוספות.

החיבור לקבוצה ולשכונה

שלמה שרף אהב את האווירה במגרש בשכונת התקוה, הוא אהב את אווירת המשפחתיות שאיפיינה את המועדון, הוא אהב את מראה הקהל שהיה נתלה על הגדרות, את העובדה שהאוהדים מעורבים בכל מהלך שקורה כל רגע במגרש. הוא התייחס לא פעם למגרש בשכונה כאל מבצר.

שרף נקשר רגשית לאנשים בשכונה, התחבר אליהם, הוא נהג ללכת לשוק, להסתובב בין האוהדים, היה שומע דעות ומאזין לעצות. אהבו אותו במועדון ואף הציעו לעשות לו שוק אך שרף ויתר. שרף היה יושב בשוק אצל הירקן, שהוציא פתיליה קטנה, בישל קפה והם היו מדברים על כדורגל, לאחר מכן היה עובר מדוכן לדוכן ויושב עם כולם.

הוא נהג לערוך אסיפות לאוהדים, למפגשים הללו נהגו להגיע מספר רב של אוהדים שנאלצו להניח רמקולים בחוץ כדי שכולם ישמעו. שלמה איפשר לשאול שאלות ולהציע הצעות, הוא הבין די מהר את חשיבות הקבוצה לשכונה, חשיבות האוהדים לקבוצה והיה לו חשוב לקרב את הקהל לקבוצה. הקבוצה היתה תחרותית ובד-ובד שימשה גם כמקור הגאווה, התרבות והחינוך בשכונה.

הרס"ר שרף

שרף האמין בעבודה קשה ו"קרע" את שחקניו באימונים, הוא הביא איתו מכפ"ס את אברהם אברוצקי, מאמן כושר, שהיה מדריך כושר קרבי של סיירות מובחרות ומאוחר יותר גם שימש כמאמן הכושר של נבחרת ישראל. למחנה אימונים הוא לקח את השחקנים למכון "וינגייט", כהרגלו בקודש הוא "קרע" להם ת'צורה עם 3 אימונים ביום. אימוני הכושר ניראו כמו טירונות: השכמה ב-7 בבוקר, ריצת בוקר, אימון לפני הצהריים ועוד אימון אחה"צ. השחקנים היו ממושמעים ולא זייפו באימונים, הם עלו, ירדו, טיפסו בחבלים ורצו בחולות. אברוצקי היה מריץ אותם ושרף עמד עם הידיים שלובות מאחורי הגב וצרח לעברם "פרזיטים!". בין האימונים הוא נהג לעשות להם ביקורת בחדרים ומצא את השחקנים שפוכים. באמצע הריצות, השחקנים היו על סף עילפון, אך שרף לא חס עליהם ואמר להם "לכו הצידה, תקיאו, תגמרו ותחזרו לרוץ, ובדרך תרימו על הכתפיים את מי שנפל ותסחבו אותו איתכם".

שרף לא עשה לאף אחד הנחות, גם לא ל"מלך השכונה" אהוד בן טובים. אהוד לא אהב לעבוד קשה וניסה להעמיד כל העת את שרף במבחן ולראות איך יגיב. באחד המשחקים החליט שרף לא להרכיב אותו, הקהל היה על הגדרות וקילל את שרף על שלא פתח עם המלך בהרכב, שרף לקח את בן-טובים הצידה ואמר לו: "תשמע מותק, אם אתה לא תתאמן כמו כולם, אתה לא תשחק!". שרף הבין שאם הוא יצליח לגרום לאהוד ליישר קו איתו ועם הדרישות שלו, יהיה לו הרבה יותר קל לכפות את רצונו על יתר השחקנים. שרף היה מגיע לאסיפת הקבוצה ואומר לאהוד שהוא בעל הבית במגרש, שהוא נותן לו את הסמכות והגיבוי לקלל שחקנים אם צריך, להראות מנהיגות ולהוביל את הקבוצה.

שרף ובני יהודה - שילוב מנצח

תחילת דרכו של שרף בבני יהודה כלל לא בישרה על המשכה. בתום ששת המחזורים הראשונים בהם צברה 3 נקודות בלבד (ניצחון, תיקו וארבעה הפסדים) ודורגה במקום ה-15, פנה שרף לדוד סולמי ואמר לו: "תשמע, אני עושה את הכל וזה לא הולך, עשיתי מה שכל מאמן יכול וצריך לעשות, אני מרים ידיים, מחזיר לך את הכסף והולך הביתה". דוד סולמי ענה לו: "אתה מאמן טוב, אתה עובד טוב, תמשיך בדרך שלך ותחתום עכשיו ל-3 שנים".

במחזור ה-7 הקבוצה פגשה בני יהודה את הפועל חיפה, לבני יהודה היה אוהד, שמעון הכורדי שמו, שהיה בעל מסעדה בשכונה. לפני המשחק הוא נכנס לחדר ההלבשה עם עין של פרה והכריח את כולם לדקור אותה כדי לגרש את עין הרע. לפני המשחק, תפס שרף את דוד סלמן והבטיח לו בגדים מחנות הספורט שלו ושל חברו יצחק שום אם הקבוצה תנצח, כך הוא היה עושה עם כל שחקן מדי משחק. שלמה שרף אהב והעריך מאד את דוד סלמן, הוא הגדיר אותו כנכס לקבוצה ולוחם ממדרגה ראשונה, לדבריו "אם היית צריך ללכת עם מישהו עם מימיה למדבר, זה האדם ללכת איתו, גבר בכל רמ"ח איבריו", רגל שבורה, יד שבורה, הבחור לא היה מפונק, סלמן גם היה מלך האמונות התפלות של הקבוצה.

לקראת משחק חצי-גמר גביע המדינה, הוציא שרף את הקבוצה למחנה אימונים בשפיים. בסיום האימון המסכם הוא כינס את כל השחקנים במרכז המגרש, רקד איתם הורה ושר איתם "הבה נגילה". כדי להפיג את המתח הוא גם אירגן לשחקנים משחקונים פנימיים ומשחקי תופסת. הוא נהג "לדבר לתוך הרגש של השחקנים" והדגיש בפניהם ש"שכונה שלמה עומדת מאחוריכם, הכבוד של השכונה עומד מאחוריכם".

לשרף היה איזשהו קטע ביזארי עם עץ שהתחיל כבר בקדנציה שלו ביהוד; בתום אחד מהאימונים יצאו השחקנים לריצת שיחרור ופתאום נקרה בדרכם עץ, שרף אמר לכולם לנשק את העץ. סלמן שענה "אין לי מום לנשק" חטף משרף שאמר לו: "אם אתה לא מנשק אתה לא משחק". סלמן כמובן נישק את העץ "כמו גדול". הסיפור עם העץ חזר על עצמו גם לפני משחק גמר הגביע, כמובן שכל השחקנים המשיכו לנשק את העץ והסוף הטוב ידוע לכולם.

בעונת 1981-1982 שרף שומר על בני יהודה בצמרת הטבלה ומוביל את הקבוצה למקום השלישי. בעונת 1982-1983 שרף וסולמי ניסו להביא לבני יהודה שחקנים יהודים מארגטינה, אך ללא הצלחה והקבוצה מסיימת בתחתית הטבלה.

העבודה בבני יהודה פתחה בפני שרף את הצוהר לאימון מכבי חיפה ונבחרת ישראל. ב-1983 עבר לאמן את מכבי חיפה והוביל את הקבוצה לזכייה ראשונה באליפות המדינה. ב-1992 מונה למאמן נבחרת ישראל, אותה הדריך כ-7 שנים.

כיום משמש שרף היום כפרשן ספורט עבור כלי התקשורת השונים.


הישגים כמאמן בני יהודה

מסגרת משחקים נצחונות תיקו הפסדים שערים הפרש נצחון גבוה הפסד גבוה ניצחון אחרון הפסד אחרון
גביע המדינה10 5 3 2 9-1120-22-027/05/198108/02/1983
אלוף האלופים1 001 1-01-1-005/09/1981
ליגה90 31 37 22 92-9861-47-119/03/198330/04/1983
סה"כ 101364025102-10971-47-119/03/198330/04/1983


גלריה

ראה/י גם

שלמה שרף בויקיפדיה

כלים אישיים