גד סולמי

מתוך מוזיאון בני יהודה

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גד סולמי
Gad sulami 1.jpg
מידע אישי
תאריך לידה1927
תאריך פטירה14 בספטמבר 2013
מקום לידהתימן
קרובי משפחהמשפחת סולמי
קריירה בבני יהודה כבעל תפקיד
1988-1999יו"ר האגודה
*הנתונים מעודכנים לתאריך 15 באוגוסט 2012

גד סולמי (1927 - 14 בספטמבר 2013) היה יושב-ראש האגודה. תחת ניהולו זכה המועדון באליפות היחידה בתולדותיו.

סולמי נולד ב-1927 בשרעב שבתימן והיה בנם הרביעי של יעקב וסעידת-חיים. ב-1929 עלה עם משפחתו ארצה. בגיל צעיר התגייס לשורות הצבא הבריטי ולאחר מכן היה פעיל בארגון האצ"ל עוד בגיל 17. במהלך שירותו בארגון השתתף ב-4 פעולות, באחת מהן נפצע, נכלא ע"י הבריטים ונידון למאסר עולם. עם קום המדינה ושחרורו מהכלא הבריטי, התגייס סולמי לחטיבה 9 ורק בסיום הלחימה שב לשכונה. (ראה סיפור בהרחבה בהמשך).

במהלך דצמבר 1936 התארגנה קבוצה המורכבת מבני איזור דרום ת"א והקימה את אגודת בני יהודה. גד החל את דרכו כשוער בקבוצת הנוער ובקבוצה הבוגרת שיחק תקופה קצרה. בין היתר זכה עם בני יהודה באליפות מחוז ת"א של הליגה המיוחדת.

לאחר פרישתו ב-1955, נרתם לעזרת אחיו נתן ודוד בניהול הקבוצה שהעפילה עד לליגה הראשונה (עונת 1959-1960). בין תפקידיו: מזכיר האגודה, חבר הועדה המקצועית וגזבר הקבוצה.

בשנות ה-50 במקביל לעבודתו כעסקן בבני יהודה, שימש גם כשופט כדורגל יחד עם אחיו דוד.

בעונת 1960-1961, לאחר שאחיו נתן קיבל את ההחלטה לפרוש מתפקיד היו"ר, החליט גד להחליפו בתפקיד (שנקרא: מנהל ועד מחלקת הכדורגל). בספטמבר 1961 נערכו בחירות להנהלת הקבוצה ובאופן מפתיע נבחר הגזבר שלמה בוסי לתפקיד היו"ר, גד מאן לקבל את החלטת ההנהלה וסירב להעביר לבוסי את כל הניירת. החלטתו של סולמי גרמה למשבר בהנלת הקבוצה ולזמן מה כיהנו שתי הנהלות בבני יהודה.

כדי לשמור על צביונה העצמאי, יזם עם אחיו ושאר מייסדי הקבוצה את עמותת בני יהודה ת"א וזאת כדי לפקח על ניהול הקבוצה.

ב-1988 נערכו בחירות בעמותה וגד גבר על אחיו דוד והפך ליו"ר האגודה. נצחון זה גרם לזעזוע בין שני האחים שהפכו ליריבים קשים ואף לא החליפו מילה ביניהם במשך שנים רבות. השניים התפייסו רק בימיו האחרונים של דוד.

עם מינויו לתפקיד יו"ר האגודה צרף סולמי את המאמן המוביל גיורא שפיגל וכשנה לאחר מכן את הכדורגלן הטוב בארץ, משה סיני. יחד הרכיבו קבוצה שהביאה אליפות היסטורית לשכונה. ברכתו הראשונה בחגיגות הזכיה: "שהחיינו וקיימנו והגענו ליום הזה".

בשנים שלאחר מכן נותרה בני יהודה בצמרת הכדורגל הישראל: בעונת 1991-1992 סיימה שנייה וזכתה בגביע הטוטו.

בתקופת כהונתו דאג גד להחתים שחקני רכש מהשורה הראשונה כדוגמת ניקולאי קודריצקי, חיררדו גונזאלס, רוני לוי, משה סיני, אנדריי באל, מוטי איווניר, חיים רביבו, סרגיי גראסימץ ועוד.

סולמי קידם את מחלקת הנוער שפרחה בתקופה זו וזכתה באליפות המדינה לעונת 1988-1989. בקבוצת הנוער המוכשרת פרחו שחקנים שהפכו בעתיד למובילים בכדורגל הישראלי כדון אלון מזרחי, חזי שירזי, גיא שרעבי, דוד אמסלם ואחרים.

עד פרישתו עמד גד סולמי בפני קשיים תקציביים שהובילו למכירת מרבית מכוכבי הקבוצה. חרף הקושי וכניסתם של בעלי ממון ששינו את פני הכדורגל הישראלי, הצליחה הקבוצה משכונת התקווה לשרוד בליגה הראשונה.

בפברואר 1999 גד סולמי פרש מתפקיד יו"ר בני יהודה, אך נשאר עד 2005 כחבר בהנהלת ההתאחדות לכדורגל.

בספטמבר 2013, במהלך יום הכיפורים, נפטר גד מדום לב והוא בן 86.


תוכן עניינים

המוזיאון מספר

מאסר בן 15 שנים לגד סולמי

התאריך: ה-30 באוקטובר 1947. גד סולמי, חבר מחתרת האצ"ל, נשפט ל-15 שנות מאסר.

בית הדין הצבאי בירושלים דן אתמול למאסר 15 שנה את גד סולמי לאחר שנמצא חייב בנשיאת נשק-רימון יד ושני מוקשים שהיו טמונים בשני סלי ירקות טעונים על גמל. משפט נשק "רומנטי" ביותר נתברר אתמול בפני בית הדין הצבאי בירושלים. הנאשם, גד סולמי, צעיר בן 16 וחצי נתפס בנשיאת נשק, כשהוא לבוש תלבושת ערבית ומוביל גמל ברחובותיה של יפו. זה היה ב-7 באוגוסט ב-3:30 אחה"צ. ערבי ניגש אליו ואמר: "הלא אני מכירך, יהודי אתה, מכרת בננות בחנות פלונית, מדוע התחפשת כערבי? הגמל שלך בודאי גנוב. אמסור אותך למשטרה". נהג אוטובוס ערבי התערב בסכסוך ורצה להעביר את סולמי למשטרה, בינתיים נתגלתה בכליו קופסת פח וחוט ברזל מחובר אליה וכן חפץ של עץ אשר המשטרה זיהתה אותו אחר כך כרימון מילס. עוד הם מתקוטטים והנה ניגש אליהם אדם לבוש כערבי שלף אקדח ואמר: "אני איש הבולשת, אני מכיר את הנער, הרפו ממנו". הנהג ועוד אחד פנו למשטרה בעג'מי, מסרו את הדבר לשוטרים ושני שוטרים יצאו לחפש את הנער וגמלו אשר המשיך בדרכו "בשובה ובנחת" כשהוא רכוב על גבי הבהמה. השוטר הבריטי קרא לנאשם לעמוד ואז קפץ סולמי מעל הגמל והחל לברוח, אך נתפס על ידי עוברים ושבים ערבים והובא למשטרה.

הנאשם הודיע בבית הדין, כי אינו רוצה להשתתף במשפט ואינו מכיר בסמכותו, עורך הדין אשר בא לפי בקשת המשפחה, מר אדרת, נאלץ להתפטר. לאחר גביית עדותו של כל עד שהופיע מטעם התביעה נשאל הנאשם אם ברצונו לשאול שאלות ולא השיב. משנסתיימו עדויות התביעה מסר הנאשם הודעה פוליטית.

הנשק הושמד בחצר תחנת המשטרה ולא הוצג אף חלק ממנו מחשש של סכנה. הגמל לא הובא כמוצג ויש אומרים שנהרג מיריות השוטרים בחששם שהוא טעון חמרי נפץ אחרים. לא הוצגו בבית המשפט המלבושים הערביים.

לאחר שנעצר, מסר הנאשם בתחנת המשטרה הודעה לקצין יהודי וחתם עליה לאחר שהוזהר כחוק. בהודעה נאמר, כי באותו יום ב-12 בצהרים כבר ברחוב, פגע בו בחור ונתן לו חצי לירה שיתלבש כערבי ויוביל את הגמל לבת-ים ושם יקבל אותו בחור את "המשלוח". בעברו ביפו תפסו אותו ערבים והכוהו. בתחנת המשטרה הכוהו אנגלים. הוא לא ידע מה נמצא מתחת לשקי הירקות שהיו טעונים על הגמל.

גד סולמי נמצא אשם בהאשמת לניסיון נקם במועדון הקצינים האנגלים ביפו ונגזרו עליו כאמור 15 שנות מאסר. גד נכלא בכלא עתלית, שם עונה באכזריות.

עם קום המדינה ושחרורו מהכלא הבריטי, התגייס סולמי לחטיבה 9 ורק בסיום הלחימה שב לשכונה.

"חבר'ה! היום לא צריך לנצח"

העונת היא עונת 1991-1992. המשחק האחרון לעונה, בני יהודה במקום השני ועומדת לפגוש את הפועל פ"ת. עבור בני יהודה המשחק היה חסר חשיבות שכן המקום השני היה מובטח, אבל לשחקן אחד המשחק היה חשוב ביותר, לאלון מזרחי. האווירון שב בדיוק מפציעה ממושכת אחרי היתקלות עם אלכסנדר אובארוב. לאורך שלב ההחלמה החל אבי כהן, כדורגלן מכבי ת"א לצמצם את הפער מאלון בקרב על מלכות השערים.

גד סולמי נכנס לפני המשחק לחדר ההלבשה ואמר לשחקנים: "חבר'ה! היום לא צריך לנצח, אין לי כסף לפרמיות על הניצחון עבורכם".

בסופו של דבר מנצחת בני יהודה את המשחק. אלון מזרחי נכנס כמחליף, כובש את שער הניצחון וזוכה לראשונה בתואר מלך השערים. סולמי נכנס לחדר ההלבשה, כעוס מאוד תוך שהוא צורח על אנדריי באל: "אנדריי, למה ניצחתם? ביקשתי מכם לא לנצח". באל הסביר לו שבכל משחק צריך לנצח, אין דבר כזה להפסיד. דבריו של באל לא שכנעו את סולמי שעזב את החדר בכעס רב.

שוד עודף הכרטיסים

העונה היא עונת 1988-1989. מחזור 18. בני יהודה הנלחמת על חייה בליגה ופוגשת את מכבי ת"א בשכונת התקווה. תצוגה נפלאה בניצוחם של משה אייזנברג שכבש שלושער ושל דוד גורדנה שהתכבד בשער נוסף משלימים תבוסה בשיעור 0:4.

לאחר הנצחון המתוק נשדד גד סולמי, יו"ר הקבוצה. לרוע מזלו של השודד הוא הצליח לשים את ידו רק על עודף הכרטיסים שלא נמכרו באותה שבת...

ציטוטים

  • "טוב פת לחם חרבה ושלווה בה, משור אבוס עם ריב ומדנים"
  • "בני יהודה זאת לא מלוכה,לא נוריש את התפקיד לבנינו ולנו עד עולם"

קישורים חיצוניים

גלריההקודם יושבי ראש בני יהודה הבא
דוד סולמי (1962-1988) גד סולמי (1988-1998) חיים ברזל (1998-2000)
כלים אישיים