בית"ר תל אביב

מתוך מוזיאון בני יהודה

(הופנה מהדף בית"ר ת"א)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית"ר תל אביב
No free image.png
מידע כללי
תאריך ייסוד1934
תאריך פירוק2000
התאחדה עם עירוני רמלה והפכה לבית"ר ת"א רמלה
איצטדיון ביתי
תארים*
אליפות0
גביע המדינה0
גביע הטוטו**0
הישגים נוספים

*מקום המדינה
**רק זכיות במפעל במסגרת הליגה הראשונה

בית"ר תל אביב היה מועדון כדורגל ישראלי מהעיר תל אביב, שנוסד בשנת 1934 וסיים את דרכו בשנת 2000 בעקבות איחוד הקבוצה עם שמשון ת"א והקמת קבוצה מאוחדת אחת בעיר ששמה בית"ר שמשון ת"א. בשנת 2011 התאחדה הקבוצה גם עם עירוני רמלה ושינתה את שמה לבית"ר ת"א רמלה. כתוצאה מכך, פרשה שמשון מהאיחוד. לזכותה של בית"ר ת"א 2 גביעי ארץ ישראל (משחקי הגביע לפני קום המדינה). לבית"ר ת"א לא היה מגרש ביתי קבוע והיא נדדה בין אצטדיון בלומפילד, רמת גן, וינטר ושכונת התקווה.

בית"ר תל אביב הוקמה בשנת 1934 כקבוצת נוער, ואחרי תקופה קצרה הפכה לקבוצת בוגרים. בשנים 1940, 1942 זכתה הקבוצה בגביע ארץ ישראל. בעונת 1944-1945 הייתה קרובה בית"ר לתואר האליפות כשזכתה באליפות מחוז דרום ואילו הפועל ת"א זכתה באליפות מחוז צפון. נקבע מראש שאליפות הליגה תוכרע במשחק בין האלופות המחוזיות, אולם משחק זה לא נערך מעולם, ועל כן לא נקבעה אלופה לליגה באותה עונה.

בשנות השבעים כיכב בהתקפת הקבוצה משה "קיש" רומנו, שניצב עד היום במקום הרביעי בטבלת כובשי כל הזמנים. בשנת 1977 העפילה בית"ר לגמר גביע המדינה בו הפסידה 0-1 למכבי ת"א.

תקופת הזוהר של הקבוצה הייתה ללא ספק שנות השמונים ותחילת התשעים. בשורותיה של בית"ר בלט ניסים כהן. בעונת 1990-1991 סיימה הקבוצה במקום השלישי, הגבוה ביותר בתולדותיה. יחד עם ניסים, כיכבו גם ירון כהן החלוץ וניסן כהן הקשר האחורי ויחדיו הם כונו שלושת ה"כוהנים".

בסיום עונת 1995-1996 נשרה הקבוצה מהליגה הבכירה ומאז החלה להידרדר במורד הליגות עד אשר התאחדה כאמור בשנת 2000 עם קבוצת שמשון ת"א ובהמשך עם עירוני רמלה.


תוכן עניינים

נתונים סטטיסטים

בחלוקה למפעלים

מסגרת משחקים נצחונות תיקו הפסדים שערים הפרש נצחון גבוה הפסד גבוה ניצחון אחרון הפסד אחרון
ליגה51 22 15 14 61-76151-64-003/02/199631/12/1994
גביע הטוטו2 01 1 4-22-3-108/09/1990
סה"כ 5322161565-78131-64-003/02/199631/12/1994


מיקום הקבוצות לאורך השנים

  בני יהודה
  בית"ר ת"א

הליגה הראשונה

pChart

הליגה השנייה

pChart


משחקי אימון/ידידות

עונה תאריך שלב מארחת אורחת תוצאה מבקיעים בני יהודה מבקיעים יריבה שופט אצטדיון קהל
1949-1950 21/01/1950 13 שנה לבני יהודה בני יהודה בית"ר ת"א 2-0 דרלה,שמואליק
1957-1958 28/09/1957 אימון בני יהודה בית"ר ת"א 2-1 יוסף מהלל(40) בר ציון(24) ,א.לוי(59) המאירי מכבי יפו 5000
1957-1958 24/05/1958 אימון בני יהודה בית"ר ת"א (מילואים) 0-2 יוסף מהלל(53,65) גרנובסקי שכונת התקוה 2500
1959-1960 17/10/1959 מגן ההתאחדות בני יהודה בית"ר ת"א 0-2 שלום אזולאי(75),שלום סינוואני(80) שמואל הנדוורג שכונת התקוה 1500
1978-1979 07/09/1978 אימון בני יהודה בית"ר ת"א 1-1 רמי לוי(85) הרצל חסון(7)
1981-1982 24/10/1981 אימון בני יהודה בית"ר ת"א 3-0 רחמים כהן-2שערים,רונן זייגרמן


המוזיאון מספר

בית"ר ת"א מנסה "לקנות" תיקו מבני יהודה

העונה היא עונת 1959-1960. בני יהודה בעונתה הראשונה בליגה הבכירה.

בישיבת הועד הפועל של ההתאחדות לכדורגל טען נציג מכבי כי קיימות הוכחות לפיהן אנשי בית"ר ת"א פנו לאנשי בני יהודה לפני המשחק האחרון בינהם והציעו לסיים את ההתמודדות הזו בתיקו. נציג מכבי הוסיף כי הוחלפו שטרות התחייבות בין שני הצדדים לשמירת ההסכם, אולם שחקני בני יהודה החליטו שלא לנהוג לפי ההסכם וכבשו שער שהבטיח להם את הנצחון.

מחוגי מכבי נמסר שכל ענין ההסכם מצד בני יהודה היה בחזקת מלכודת לגבי בית"ר. אנשי בני יהודה מסרו מראש על פרשת ההסכם לראשי מכבי ואלו יעצו להם להחתים את בית"ר על השטרות, כדי שיהיו להם הוכחות. נציג בית"ר, כמובן הכחיש את הסיפור וטען כי אין לה אחיזה במציאות וכי זוהי רק שמועה ללא הוכחות.

מזכירות ההתאחדות לכדורגל הטילה על בית הדין העליון של ההתאחדות להקים ועדת חקירה שתדון בפרשה. חברי ועדה החקירה שמונו היו: השופט י.סגל ועורכי הדין י.שבו וא.יגנס.

ב26 במאי 1960 פירסמה ועדת החקירה את מסקנותיה ועיקרן היו כי החומר שהובא לפניה לא היה בו כדי להרשיע את אנשי בית"ר בניסיון "לקנות תיקו" אצל עסקני בני יהודה. כמו כן הועדה ממליצה בפני הנהלת ההתאחדות לכדורגל לנקוט באמצעים נגד עסקני בני יהודה, נתן סולמי וציון שרעבי על העלאת האשמות שווא נגד בית"ר ת"א.

במקביל הודיע סגן יו"ר ההאחדות לכדורגל, צבי פינקלשטיין, שאם ועדת החקירה תזכה את בית"ר ת"א יהיה עליו להסיק מסקנות ולהתפטר מתפקידיו בהתאחדות.

בעקבות ערעורם של נתן סולמי וציון שרעבי על העונש המליץ ביה"ד העליון של ההתאחדות לכדורגל בפני הנהלת ההתאחדות להקים ועדת חקירה חדשה. בנוסף, אגודת הפועל ר"ג הגישה בפני בית הדין העליון מכתב ובו חומר נוסף על המשחק בין בני יהודה לבית"ר ת"א.

מתנהל מו"מ למיזוג קבוצות הכדורגל של בית"ר ובני יהודה

ידיעה מהעיתון "מעריב" מה-15.5.1961

מו"מ על מיזוג שתי קבוצות הכדורגל בני יהודה ת"א ובית"ר ת"א, מתנהל זה ימים מספר בין ראשי שתי האגודות. עוד השבוע עומדת להתקיים פגישה נוספת בין שתי ההנהלות על מנת למצוא דרך לאיחוד.

מר חיים שתדלן, יו"ר בית"ר ת"א: "קיימת נטיה להגיע לידי הסכם עם בני יהודה על איחוד שתי האגודות. הדבר עלול לצאת לפועל אם אינטרסים קטנים לא ישפיעו על חבר הנהלת בני יהודה זה או אחר, לחפש דרך כדי להרשות או לדחות את האיחוד הנראה בעין יפה, הן בעיני שתי הקבוצות והן ע"י אוהדיהן. מסופקני, אם נמצא מישהו בשורות שתי האגודות שיצטער על איחוד כזה הנותן סחכויים להתפתחות נהדרת בעתיד."

בתשובה לשאלה ,אלו צעדים נעשו כבר?, אמר מר שתדלן: "התקשרנו לפני שבוע ימים עם הנהלת בני יהודה ושמענו מפיהם כי אין התנגדות עקרונית בענין זה ואפילו קראנו לישיבה מיוחדת של שתי ההנהלות ,אשר מסיבות טכניות לא יצאה לפועל, אני מקווה שהשבוע ניפגש ואולי גם נמצא את הדרך להגשמת הרעיון, כי אין אני רואה כל מכשול לאיחוד, שני הצדדים יגשו למו"מ מתוך גישה כנה".

משחק ההישרדות הראשון בליגה הלאומית

מחזור אחרון לעונת 1960-1961, בני יהודה במקום ה-11, בית"ר ת"א במקום ה-12 –האחרון, רק יורדת אחת.

בית"ר ת"א מבקשת מבית המשפט המחוזי צו מניעה על משחקי השבת עד שההתאחדות תחליט לגבי שיתופם של שני הדרום אמריקאים בונצ'י ובוסטמנטה. בני יהודה מגישה מצידה בקשה לדחיית המשחק למזכירות ההתאחדות בטענה שיש לסיים את כל פרשת השחקנים הדרום אמריקאיים של בית"ר כולל שיתופם בנצחון בית"ר על הפועל חיפה 1:2.

בינתיים, משגרת ההתאחדות לכדורגל מכתב למפקד מחוז ת"א במשטרה ,עמוס בן גוריון (בנו של דוד בן גוריון ז"ל) לעשות מאמץ לאבטחת השמירה במגרש בני יהודה ומחוצה לו.

השמועות אומרות, כי אלפים מאוהדי בית"ר מכל הארץ מתכוונים לבוא למגרש בני יהודה לעודד את קבוצתם, ומצד שני "יעלו" למגרש כל תושבי שכונת התקוה, במגרש אין כמעט יציעים ומסביב לגדר אפשר לדחוס לא יותר מ-3000 צופים.

כעבור יומיים התקבלה תשובת משטרת ת"א: "משטרת ת"א לא תיטול על עצמה את האחריות לשמירת הסדר במגרש הכדורגל בשכונת התקוה", כך מסר ניצב עמוס בן גוריון, מפקד משטרת מחוז ת"א לעתונאים. עוד מסר, כי קציני המשטרה ביקרו במקום והם נוכחו לדעת שאין תנאים אלמנטריים לשמירה על הסדר "כדי לקיים הופעות ספורט דרושים מתקנים ומי שרוצה לארגנם חייב לדאוג לכך".

בינתיים, ערעורה של בית"ר בבית-המשפט המחוזי עומד להישמע היום בערב וכן ערעורה של בני יהודה בהתאחדות.

ביום ו' ה-12.5.1961 נערך הדיון בבית המשפט המחוזי בת"א, את בית"ר ייצג עו"ד דב לוין וזה טען כי גורל המשחק עשוי לחרוץ את המצב בתחתית הליגה הלאומית, כיוון שלשתי הקבוצות מס' נקודות שווה, הכרעה הזו העלולה לגרום לירידת בית"ר לליגה א' במידה ותתקבל בעוד שבית הדין לא הכריע עדיין בעניין שיתופם שני השחקנים מדרום אמריקה, בונצ'י ובוסטמנטה, השניים נפסלו בזמנו לשחק ועניינם עומד לדון בבית המשפט המחוזי.

נציג בני יהודה שנשאל אם קבוצתו מוכנה לשחק על מגרש אחר השיב בשלילה.

ב"כ ההתאחדות לכדורגל עו"ד צ.יפה, הסביר כי חוקת ההתאחדות קובעת שמשחק אחד ייערך על מגרש הקבוצה הראשונה והשני על מגרש הקבוצה הביתי של הקבוצה השניה. כן טען עו"ד יפה, שהשופט ד"ר י.לם כבר החליט בלילה ביחס לבקשה קודמת לצו מניעה לדחיית המשחקים בליגה הלאומית, השופט י.שילה פסק שהוא דוחה את בקשת בית"ר לדחות את משחקה מול בני יהודה.

ב-13.5.1961 נערך המחזור האחרון בליגה, הפועל פ"ת הוכרזה כאלופה, אבל, אין עדיין יורדת.

המשחק המכריע על הירידה נדחה לאחר שהמשטרה סירבה לשמור על הסדר במגרש בשכונת התקווה, ההחלטה הועברה לביה"ד העליון של ההתאחדות וזה ייצטרך להחליט אם להעביר את ההכרעה לאיצטדיון אחר.

ב-14.5 נערכה פגישה בין נציגי ההתאחדות לכדורגל למפכ"ל משטרת ישראל, רב ניצב יוסף נחמיאס לא הביאה לתוצאות מעשיות, בפגישה הבהיר המפכ"ל שהמשטרה מוכנה לשמור על הסדר בכל מגרש סגור, אבל, אינה מוכנה לשמור על הסדר במגרש פרוץ.

עוד באותו יום ביקרה באיצטדיון בשכונת התקוה ועדה שמונתה ע"י ועד הפועל של ההתאחדות לכדורגל ואחריה ביקרה ועדת קציני משטרה ממחוז ת"א של משטרת ישראל. שתי הועדות היו צריכות להגיש את מסקונותיהן לגבי קיום המשחק באיצטדיון.

זירה נוספת שנכנסה לתמונה היא הזירה הפרלמנטרית, ח"כ מנחם כהן, תושב שכונת התקוה פנה ליו"ר ועדת הספורט של הכנסת, ח"כ גדעון בן-ישראל ,ח"כ כהן דרש לכנס באופן מיידי את ועדת הספורט כדי לדון בפנייתה של קבוצת בני יהודה לקיים את משחקה במגרשה הביתי, ח"כ מנחם כהן ציין שהוא ומספר עסקים אחרים מוכנים לקחת את האחריות על הסדר כדי לייצור אווירה נוחה וטובה, ח"כ כהן פנה גם למפקד מחוז ת"א, ניצב עמוס בן-גוריון לקיים את המשחק בשכונה.

כבר יום למחרת הוזמנו ראשי קבוצת בני יהודה לפגישה עם ועדת הספורט של הכנסת, בפגישה הוחלט לגייס 10,000 לירות כדי להקים גדר, רשת, 4 כניסות, דבר שיבטיח את הסדר במגרש, וועדת הכנסת הבטיחה לגייס את הכספים לההתאחדות לכדורגל, מרשות הספורט ומעירית ת"א-יפו.

בינתיים, ועדת הליגה של ההתאחדות לכדורגל המליצה לקיים את המשחק ב-27.5.

ב-16.5 אישר הועד הפועל של ההתאחדות את החלטת ועדת הליגה לקיים את המשחק ב-27.5 על מגרש בני יהודה וכן הועד קבע שיש לעשות את כל הסידורים כדי להעמיד את מגרש בני יהודה במצב תקין ,כן אישרה ההתאחדות את בקשת ועדת הספורט של הכנסת והעמידה לרשות אגודת בני יהודה הלוואה בסך של 4000 ל"י.

ב-18.5 נערך הדיון בערעורה של בני יהודה בקשר לשיתופם של שני הדרום אמריקאיים, בונאצי ובוסטאמנטו בשורות בית"ר ת"א במשחקה נגד הפועל חיפה. הדיון נערך בהרכב של 5 שופטים, הדיינים החליטו לדחות את ערעורה של בני יהודה, "כי בני יהודה לא היו צד מעוניין במשחק זה".

ב-24.5 אגודת בני יהודה מפרסמת הודעה "עבודת הגידור במגרש בני יהודה הולכת ונשלמת ולא תהיה כל מניעה לקיום המשחק בשבת".

גם דובר ההתאחדות הודיע כי העבודות במכרש בשכונה "מניחים את הדעת ועל כל פנים המשחק יתקיים בשכונת התקוה".

בינתיים, הקבוצות מתכוננות לקראת המשחק המסקרן, שחקני בית"ר ת"א מקיימים את אימוניהם הרגילים ושחקני הקבוצה מגלים שקט יחסי, לעומתם שחקני השכונה מגלים עצבנות והתרגשות רבה.

הנהלת בני יהודה החליטה כי שחקני הקבוצה ייצאו להתאמן ולהירגע בקיבוץ גבעת חיים ומשם תגיע הקבוצה בשבת למשחק.

מאמני שתי הקבוצות סירבו להעביר לתקשורת את הרכבי קבוצתם לקראת המשחק.

לשופט המשחק המותח מונה מנחם אשכנזי שייעזר בקוונים משה אשכנזי ומשה מזרחי.

ראשי בני יהודה אינם מרפים וממשיכים ב"מלחמה הפסיכולוגית", יומיים לפני המשחק המכריע הנהלת בני יהודה מגישה לבית המשפט המחוזי בת"א בקשה לצו מניעה אשר יאסור על ההתאחדות לכדורגל לפרסם את טבלת הליגה הלאומית כל עוד לא יפסוק בית הדין בתביעת בני יהודה ת"א לבטל את תוצאת המשחק שנערך בין בית"ר ת"א להפועל חיפה בגלל שיתופם של שני הדרום אמריקאיים, בני יהודה טענה כי שני השחקנים הללו מקצוענים.

הקבוצות ממשיכות להתכונן לקראת המשחק, למעלה מ-50 פועלים עוסקים בהקמת הגדר סביב המגרש והיא תושלם בשעות הערב.

מאות סדרנים גוייסו לשמור על הסדר הן במגרש והן מחוצה לו. ממשטרת מחוז ת"א נמסר כי הגיעו לידיה ידיעות שנמכרו 2000 כרטיסים מעל המותר.

סוף סוף יום המשחק הגיע .27.5.1961 בשעה 16:00 בשכונת התקוה.

בני יהודה מבטיחה את הישארותה בליגה הלאומית לאחר שבית"ר ת"א הובילה 0:2, בני יהודה הפכה את הקערה על פיה והובילה 2:3 עד ששחקן בית"ר, משה חליבה פגע בשופט מנחם אשכנזי והמשחק פוצץ, ועדת הליגה החליטה על נצחון טכני (0:3) לבני יהודה.

כלים אישיים