אהוד בן טובים

מתוך מוזיאון בני יהודה

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אהוד בן טובים
Ehud ben tovim.jpg
מידע אישי
שם מלאאהוד בן טובים
תאריך לידה12 באוגוסט 1952
מקום לידהישראל
גובה1.87
עמדהחלוץ
מספר חולצה15 ,12
כינויהמלך
מועדונים כשחקן
מחלקת נוערבני יהודה ת"א

1968-1989
1989-1990
בני יהודה ת"א
הפועל ראשל"צ
נבחרות כשחקן*
1973-1974
1975-1978
ישראל העתודה
ישראל הלאומית (2)
*בסוגריים: מספר ההופעות
קריירה בבני יהודה (כשחקן)*
עונות21
תארים1 (גביע המדינה)
הופעה ראשונה24 במאי 1969 - מחזור 26 לעונת 1968/69 נגד הפועל חיפה
קפטןשנים רבות
*הנתונים מתייחסים לכל המסגרות הרשמיות
קריירה בבני יהודה (כמאמן)*
עונות1
תארים0
הופעה ראשונה10 בספטמבר 1988
*הנתונים מתייחסים לכל המסגרות הרשמיות

אהוד בן טובים (נולד ב-12 באוגוסט 1952) הוא כדורגלן עבר ישראלי בתפקיד חלוץ. מלך שערי הקבוצה בכל הזמנים, ומי שנחשב לאהוב האוהדים ולסמל הגדול ביותר שצמח בבני-יהודה. בן טובים, שיחק בבני יהודה במשך שני עשורים והספיק לזכות עימה בגביע המדינה בכדורגל בשנת 1981.

בן טובים גדל בשכונת יד אליהו בת"א, אהוד למד בבית הספר היסודי "בר גיורא" ביד אליהו ובתיכון למד בבית הספר המקצועי אורט "יד שפירא".

לקראת סיום עונת 1968-1969 רשם בן טובים את הופעת הבכורה במדי הקבוצה הבוגרת, כשהוא בן 16.5 בלבד[1][2]. בן טובים שיחק כמחליף עד עונת 1970/71 ואת שערו הראשון במדי בני יהודה זכה לכבוש רק בעונת 1971/72 בסיומה ירדה הקבוצה לליגה א'.

בפגרת הקיץ לקראת עונת 1972/73 אהוד נכנס להסגר ולקראת פתיחת העונה ביטל את ההסגר.

בעונת 1972/73 כשהקבוצה משחקת בליגה א', אהוד חורר את רשתות היריבות עם 27 שערים, חיש מהר הוא שווא את ליבם של בני השכונה ואהוד הפך לאלילם של אוהדי הקבוצה, בן-טובים נעים ההליכות והצנוע ידע להחזיר אהבה לאוהדים.

אהוד הפך אימת ההגנות בליגה, הוא ידע לנצל את בעיטתיו החזקות והמדוייקות לשערים, את גובהו הוא ידע לנצל במשחק הראש המעולה שלו.

גם בפגרת הקיץ לקראת עונת 1973/74 אהוד נכנס להסגר ולקראת פתיחת העונה ביטל את ההסגר.

את מרבית שעריו בבני יהודה בן-טובים כבש דווקא בליגה השניה, 27 בליגה א' ו-39 בליגה הארצית, זכה במלך השערים בארצית (1977/78)ובליגה א' (1972/73)

בקיץ 1979 נמכר בן-טובים לבית"ר ירושלים תמורת סכום עתק של 700 אלף לירות. אוהדי בני-יהודה שסירבו לתת לכוכבה הגדול של הקבוצה לעזוב, פתחו בהפגנות ברחוב האצ"ל, שרפו פחים, הבעירו צמיגים וחסמו את רוב הכניסות לשכונה. לאחר עשרה ימים מתוחים והתערבות ממשלת ישראל, הוחזר בן-טובים לבני-יהודה, שהחזירה לבית"ר ירושלים את סכום המכירה, כולל פיצוי של 50 אלף דולרים. לסיפור בהרחבה

לאוהדים אהוד החזיר כשהוביל את בני יהודה לזכיה בגביע המדינה ובסגנות ב-1981.

בעונת 1987/88 אהוד על סף פרישה מתמנה לעוזרו של "הכריש" דוד שוייצר כמאמן בני יהודה ,עונה לאחר מכן הוא כבר ניצב על הקווים כמאמן קבוצת נעוריו. כמאמן בני יהודה בן-טובים נחל כשלון ,בתוך מספר חדשים, עקב המצב הקשה בטבלה, חזר בן-טובים לשדה המשחק כשהוא מעביר את שרביט האימון לגיורא שפיגל, יחד הם הצילו את הקבוצה מירידה. עונת 1988/89 היתה העונה האחרונה של המלך בבני יהודה, הוא עזב בטריקת דלת חהפועל ראשל"צ, עונה לאחר מכן המלך לא זכה להשתתף בחגיגות האליפות של הממלכה שלו.

אהוד בן טובים שיחק במדי בני יהודה במשך 20 עונות רצופות ,שיחק ב-458 משחקי ליגה (הליגה הלאומית:350 משחקים, הליגה הארצית:78, ליגה א':30) בהם כבש 168 שערי ליגה (בליגה הלאומית:91, בליגה הארצית:53 ובליגה א':24) ועוד 12 שערים בגביע המדינה, באמתחתו 3 ירידות ו-3 עליות ליגה.

ב-14 בפברואר 2006, כ-17 שנים לאחר שעזב את בני-יהודה, חזר אהוד בן-טובים למועדון הכתום ולמגרש בשכונת-התקווה. בן-טובים מונה למאמן קבוצת הנוער של בני-יהודה[3] לאחר שמאמן הקבוצה, רוני לוי, התפטר עקב בעיות אישיות.

תוכן עניינים

הערות שוליים

  1. משחק הבכורה של בן-טובים, 25/05/1969, עיתון דבר (עיתונות יהודית היסטורית)
  2. משחק הבכורה של בן-טובים, 25/05/1969, עיתון מעריב (עיתונות יהודית היסטורית)
  3. בן-טובים: "לא מלך ולא כלום. זכיתי לאהבה, זה יותר מכסף", 16.02.2006, nrg


המוזיאון מספר

"המלך" לא למכירה

אוקטובר 1979: בן-טובים, שחקן נבחרת ישראל והמנהיג הבלתי מעורער של בני יהודה קרוב לעשור דורש (שוב) העלאה בשכרו. "המלך", כפי שכונה בידי אוהדי בני יהודה, הצליח בעשר השנים האחרונות להוביל את בני יהודה פעמיים בחזרה לליגה הלאומית ופעם אחת למעמד גמר הגביע. לזכותו טען בן-טובים כי רבים מאוהדי הקבוצה מגיעים למשחקים רק בזכותו, ובכל זאת הוא איננו רואה שינוי לטובה בשכרו, כיאה למעמדו.

בן-טובים פונה לאחים גד ודוד סולמי ומבקש מהם שיפור משמעותי בשכר, האחים סולמי מסרבים, הם מצידם מספקים נימוק מהמקורות: "טוב פת חרבה ושלווה בה, מבית מלא זבחי ריב". בן-טובים נעלב קשות ופונה לתקשורת. האחים סולמי משיבים: "לנו אין כסף, אנחנו משלמים ממה שיש, תביא 700,000 לירות ואתה משוחרר". במהרה הסתבר שלמלך השכונה יש קונים ויש מי שמוכן לשלם, ראשי הפועל ב"ש מגיעים לביתו של בן-טובים ומוכנים לשלם את הסכום שהסולמים דרשו ולהעניק לבן-טובים שכר כפול מזה שקיבל בשכונה. גם הפועל חיפה התעניינה ואף נפגשה עם החלוץ המחוזר והציעה חוזה מפתה.

השלישית שהביעה התעניינות הייתה קבוצת בית"ר ירושלים. מנהל בית"ר, אברהם לוי בעזרת האוהד יוסי גיל הפעילו לחץ רב על יו"ר המועדון, עמוס אהרוני. אהרוני גייס את הסכום ובתום יומיים של מו"מ, סיכמו הבית"רים עם בן-טובים את כל התנאים. בנוסף לחוזה השמן זכה בן-טובים למונית ול"מספר למונית" וכן לדירה בירושלים.

השמועה שהמלך סיכם בבירת ישראל נפוצה במהרה ברחבי השכונה. קצת אחרי חצות הלילה שלפני העברתו הסופית של בן-טובים לבית"ר, החלו אוהדים רבים של בני יהודה התגודדו סביב מגרש הקבוצה. בשעות הבוקר הגיעו מנהלי בית"ר עם עם הכסף, חלקו במזומנים, חלקו בצ'קים וגם בהמחאות בנקאיות. הסולמים התעקשו על המחאה בנקאית אחת ואנשי בית"ר בלית ברירה הצליחו להשיג המחאה הבנקאית אחת על-סך 700,000 לירות.

לאחר חתימת הסולמים על טופס השחרור מיהרו עמוס אהרוני ואברהם לוי למשרדי ההתאחדות לכדורגל, מנגד, אוהדי בני יהודה לא מוותרים ומתחילים במרדף אחר הבית"רים עד למשרדי ההתאחדות ברחוב קרליבך, אהרוני מצליח להחביא את טופס השחרור בגרבי נעליו, מגיע למשרדים בשלום ומצליח לבצע את ההעברה. אהוד בן-טובים שחקן בית"ר ירושלים!

למחרת, מתייצב בן-טובים באצטדיון ימק"א לאימון בכורה ולאחריו למשחק אימון נגד קבוצת הנוער של בית"ר ירושלים, היציעים התמלאו באוהדי בית"ר שהשתוללו משמחה.

בעוד בן-טובים מתכונן למשחק השבת כבית"רי, האוהדים בשכונה אינם משלימים עם מעברו של מלכם. למחרת אוהדי בני יהודה מתעוררים לבוקר ראשון ללא המלך, מיד סגרו מאות מאוהדי בני יהודה את הרחובות בשכונה, רחובות האצ"ל וההגנה נחסמו לתנועה, צמיגים הובערו וכח משטרה גדול החל לפזר את המפגינים בכח, הושמעו איומים על חיי אנשי בית"ר ירושלים ואוהדים רבים הבטיחו לבצע מעשים שלא יישכחו. האוהדים חילקו כרוזים בגנות ההנהלה ברחבי השכונה, האוהד קזום: "בהלוויה של אבא שלי לא בכיתי כמו שבכיתי שאהוד עזב".

בן-טובים מתחיל לעכל את המצב ומבהיר בכלי התקשורת: "אם תיפול שערה אחת מראשו של אוהד כלשהו או אדם כלשהו בבית"ר ירושלים או בבני יהודה, אני פורש מכדורגל!".

אבל הארועים בשכונה נמשכים, אוטובוסים לא הורשו להיכנס לשכונה, ברחוב האצ"ל ריח הצמיגים, חלונות ראווה שבורים, אנשי ציבור מנסים להרגיע את הרוחות, אך ללא הועיל. הנהלת בני יהודה התכנסה לישיבה לילית, בה סוכם כי תעשה פנייה לבית"ר ירושלים דרך המתווך יוסי גיל, כדי להחזיר את אהוד הביתה.

מחזור הליגה בשבת מגיע, אהוד עדיין לא מתלבש כשחקן בית"ר, הוא נוסע לשכונה, בני יהודה פוגשת בשכונה את מכבי רמת-עמידר, אוהדי בני יהודה מחליטים להחרים את המשחק, אלפי אוהדים מתגודדים מסביב לחומות האיצטדיון בשכונה. בעוד האוהדים ממשיכים במחאתם אהוד נפגש בחשאי עם חברי הנהלת בני יהודה יחיאל פרצלינה וציון חממי, סוכם כי בן-טובים יכתוב מכתב התנצלות ובני יהודה תדרוש את החזרתו. בן-טובים יצא עם רעייתו לערד, שם שהה במשך 24 שעות. רק לאחר שהשתכנע כי המהומות יימשכו, נענה וכתב מכתב התנצלות: "אני חוזר לשחק בבני יהודה לא בגלל ההנהלה, רק בגלל האוהדים השרופים. אני חייב להם הכל. אני לא יודע מתי אתאושש ואינני מאושר משובי לבני יהודה. אני מיואש, אני בהלם, אני לא יודע מה יהיה, אבל אני חוזר".

עוד באותו ערב של מוצאי שבת ראשי בני יהודה פנו למנהלי בית"ר, סוכם כי בני יהודה תחזיר לבית"ר את 700,000 הלירות שקיבלה ותשלם פיצוי בסך 200,000 לירות על הנזקים שנגרמו לבית"ר וכן על עריכת משחק ידידות בינהן ליישור ההדורים (0:3 לבני יהודה). המלך שב הביתה!

אהוד:"אחרי כל הסיפור עם בית"ר חזרתי הביתה וידעתי שהכל נקבע לי מלמעלה: הגורל שלי הוא בני יהודה והחיים שלי שם. חזרתי בשביל הרבה פחות כסף ואחר כך לא עשיתי כסף במועדון. בזה נגמר העניין, אני לא מצטער על שום דבר שעשיתי וזה גם לא יעזור לי. אבל האמת היא שאם הייתי עובר לבית"ר ירושלים, היום הייתי מסודר כלכלית. לא האמנתי, אפילו בחלומות הכי גרועים, שהמעבר לבית"ר יוביל למה שקרה אז בשכונה. אם הייתי יודע על הבלגן שיהיה בעשרת הימים האלה, לא הייתי עובר מלכתחילה".

הישגים כשחקן בני יהודה

מסגרת הופעות זכיות שערים בישולים צהובים אדומים
ליגה 458 0 168 0
גביע המדינה 1 12 0
סה"כ 1 180 45 0

הישגים כמאמן בני יהודה

מסגרת משחקים נצחונות תיקו הפסדים שערים הפרש נצחון גבוה הפסד גבוה ניצחון אחרון הפסד אחרון
גביע הטוטו1 1 000-110-111/09/1988
ליגה12 1 4 7 13-58-0-13-015/05/198827/11/1988
סה"כ 1324713-67-0-13-011/09/198827/11/1988


ציטוטים

  • במכתב לפני שובו למועדון וביטול הסכם ההעברה לבית"ר ירושלים: "אני חוזר לשחק בבני יהודה לא בגלל ההנהלה, רק בגלל האוהדים השרופים. אני חייב להם הכל".
  • "בהלוויה של אבא שלי לא בכיתי כמו שבכיתי שאהוד עזב" (האהוד קזום).


ראה/י גם

גלריה

היכל התהילה

שחקן זה הינו חלק מהיכל התהילה של בני יהודה

היכל התהילה
שוער יעקב אסייגוינסנט אניימהמרקו עבודדלה איינוגבהשמואל מליקה
הגנה אלי שאשוגיא שרעבידני לוייוסף מליחייורם אורנשטייןמשה עלו נתן שרעבירואי חדדשאול כהןשלום אזולאי
קישור בועז סולמידוד סלמןחיים רביבויוסף מהלליעקב גרונדמןיעקב שרעבימשה סינימשה עוזריפדרו גלבאןרמי לוימטה בטורינה
התקפה אברהם אלמוגאהוד בן טוביםאלון מזרחידוד גורדנהזכי מזרחיחזי שירזיניקולאי קודריצקיעמנואל טסהציון כולנישלום סינואני
כלים אישיים